Ureaplasma urealyticum w przeciwieństwie do wirusów można leczyć stosując terapię antybiotykową. W związku z tym, że ureaplasma urealyticum nie posiada ściany komórkowej, a działanie większości antybiotyków polega na uszkadzaniu tej właśnie części komórki nie wszystkie antybiotyki będą skuteczne przy leczeniu wyżej wspomnianego schorzenia.

Ureaplasma leczenie polega na stosowaniu antybiotyków takich jak tetracykliny lub erytromycyny czyli antybiotyki, których działanie nie polega na niszczeniu ściany komórkowej bakterii. Na szczęście zakażenie ureaplasma urealyticum jest całkowicie wyleczalne dlatego też jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek objawy wskazujące na to, iż możesz być zakażona ureaplasma urealyticum powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.

W związku z tym, że zapalenie cewki moczowej spowodowane może być także innymi bakteriami, wirusami i drobnoustrojami (np. chlamydia trachomatis) najbardziej precyzyjną diagnozę przyniesie wykonanie „multi testu”, czyli innymi słowy badania, za pomocą którego możliwe jest zdiagnozowanie więcej niż jednej przyczyny zapalenia układu moczowo-płciowego. 

Ureaplasma w ciąży

Pamiętaj, że infekcja ureaplasma urealyticum nie zawsze przebiega objawowo. Mając na uwadze zdrowie swojego dziecka przed planowaną ciążą powinnaś zdecydować się na pakiet badań w celu wykluczenia infekcji układu moczowo-płciowego, w tym bakterii Ureaplasma Urealyticum.