Ureaplasma urealyticum odpowiedzialna jest głównie za zakażenia układu moczowo-płciowego.  Zakażenie wyżej wspomnianym drobnoustrojem (Ureaplazmą) nie zawsze przebiega objawowo. Czasem chora osoba nie widząc żadnych zewnętrznych symptomów wystąpienia Ureaplasmy w ogóle nie ma jej świadomości. Dlatego też zakażenie ureaplasma urealyticum może być naprawę groźne.

Ureaplasma objawy

Ureaplasma urealyticum  może rozwinąć się w zapalenie gruczołu krokowego, natomiast u kobiet zapalenie jajników, jajowodów lub szyjki macicy. Nasienie mężczyzn zainfekowanych wyżej wspomnianą bakterią charakteryzuje się mniejszą ruchliwością oraz większą liczbą nieprawidłowych form plemników.

Powikłaniem nieleczonego zakażenia ureaplasma urealyticum u kobiet mogą być powtarzające się poronienia. W czasie porodu może także dojść do przeniesienia drobnoustroju  na noworodka.

Prawdopodobny jest także związek pomiędzy zakażeniami wywołanymi ureaplasma urealyticum oraz kobiecą i męską niepłodnością, przedwczesnymi porodami, cechami opóźnienia rozwoju płodu oraz małą masą ciała w okresie noworodkowym.

Infekcja ureaplasma urealyticum może prowadzić (szczególnie w przypadku wcześniaków), do przewlekłych chorób płuc – u 88% niemowląt z kaszlem aż w 1/3 przypadków w gardle chorych dzieci zdiagnozowano ureaplasma urealyticum, po jej usunięciu obraz kliniczny choroby uległ poprawie.  W każdym z przypadków, w którym zastosowane leczenie przyniosło rezultat ureaplasma urealyticum znajdowała się w układzie moczowym matki, która nie miała tego świadomości (zakażenie Ureaplasmą przebiegało u niej zupełnie bezobjawowo!).  W związku z powyższym dowiedziono, iż istnieje związek przyczynowo skutkowy pomiędzy infekcją  ureaplasma urealyticum matki a zakażeniami noworodków.