Ureaplasma urealyticum jest drobnoustrojem odpowiedzialnym za zakażenia układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Przenosi się głównie poprzez kontakt seksualny z zakażoną osobą. Zakażenie bakterią Ureaplasma urealyticum nie zawsze przebiega w sposób objawowy. Zdarza się, że ureaplasma przebiega zupełnie bezobjawowo stąd czasem jest tak trudna do zdiagnozowania i tym samym do wyleczenia.

Ureaplazmy są jednymi z najmniejszych żywych organizmów, które są zdolne do rozmnażania poza komórkowego (na komórkach nabłonka). Od bakterii odróżnia fakt, że nie mają ściany komórkowej (podobnie jak Chlamydia i Mykoplasma) dlatego też ureaplasma urealyticum zmuszona jest do życia wewnątrz innych komórek.

Ureaplazmy tworzą kultury (większe zbiorowiska) i w przeciwieństwie do wirusów mogą być zabijane przez antybiotyki. Niestety nie wszystkie antybiotyki poradzą sobie ze zwalczeniem Ureaplazmy. Należy pamiętać, że organizm ten nie ma ściany komórkowej, a działanie większości antybiotyków polega właśnie na uszkadzaniu ściany komórkowej bakterii.

Ureaplasma Urealyticum - objawy zakażenia

Objawy zakażeniem Ureaplasma urealyticum są podobne do tych jakie zwykle występują przy zakażeniach cewki moczowej. Najczęściej odczuwa się :

  • dolegliwości związane z oddawaniem moczu
  • ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej
  • częste oddawanie moczu
  • uczucie „parcia na pęcherz”

Obok wspomnianego wyżej objawowego zakażenia Ureaplasma urealyticum może dojść także do infekcji bezobjawowej. Ureaplasma urealyticum znajduje się wówczas w organizmie, ale zakażona osoba nie jest świadoma, gdyż żadne objawy zewnętrzne na to nie wskazują. Bezobjawowe zakażenie wyżej wspomnianym drobnoustrojem sprzyja jego rozprzestrzenianiu się wśród partnerów i jest trudne do wyleczenia, gdyż pacjenci nie mając świadomości choroby nie zgłaszają się do lekarza.

Jak można się zarazić bakterią Ureaplasma Urealyticum?


Ureaplasma urealyticum przenosi się najczęściej poprzez kontakty seksualne z zakażonymi osobami.