Opryszczka narządów płciowych wywołana wirusem HSV-2 nie zawsze przebiega objawowo. Większość osób zakażonych wirusem HSV-2 początkowo nie ma świadomości choroby. Stąd też czasem tak trudno zdiagnozować opryszczkę płciową. Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, iż zakażenie często przebiega bezobjawowo bywa bardzo groźne dla organizmu szczególnie wtedy, gdy zaatakuje ciężarną. 

Opryszczka narządów płciowych (wirus HSV-2)

U osób, u których zakażenie opryszczką płciową przebiega objawowo zwykle w ciągu 2 tygodni od momentu zakażenia widoczne są pierwsze symptomy tzn. pojawiają się swędzące pęcherzyki, które w kolejnym stadium zamieniają się w bolesne ranki. U kobiet owrzodzenia mogą powstać także w pochwie, szyjce macicy i cewce moczowej.

Opryszczka narządów płciowych objawy:

  • gorączka,
  • ból przy oddawaniu moczu, 
  • złe samopoczucie,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Po około 2-4 tygodni objawy wirusa HSV powinny ustąpić, nie oznacza to jednak, że opryszczka narządów płciowych została zażegnana. Wirus HSV pozostaje w organizmie i co jakiś czas może się samoczynnie ujawnić, zwłaszcza wtedy gdy organizm jest osłabiony.

Pamiętaj, że nie zawsze wirus HSV daje tak wyraźne objawy (tylko ok. połowa z osób chorych na opryszczkę narządów płciowych obserwuje u siebie wyraźne objawy). Czasem chorzy mogą nie zaobserwować żadnych objawów lub objawy te są tak niewielkie, że omyłkowo mogą zostać pomylone z ugryzieniem owada czy też innym podrażnieniem skóry. Osoby z pierwszym potwierdzonym epizodem opryszczki narządów płciowych mogą spodziewać się nawrotów choroby (zwykle 4 a nawet 5 wyprysków w ciągu roku). Częstotliwość nawrotów choroby z czasem zmniejsza się. Objawy infekcji pojawiające się drugi lub kolejny raz są zazwyczaj mniej bolesne i uciążliwe. Nawrót wirusa HSV poprzedzony jest zwykle swędzeniem lub pieczeniem pojawiającym się na około 2 dni przed wystąpieniem owrzodzenia. Owrzodzenia nawracającej opryszczki pojawiają się tylko po jednej stronie genitaliów.