Nie istnieje lekarstwo, które pozwoli wyeliminować opryszczkę narządów płciowych (wirusa HSV) raz na zawsze. W przypadku zakażenia wirusem HSV można jedynie stosować leczenie zachowawcze, które pomoże skrócić okres występowania uciążliwych dla pacjenta objawów opryszczki narządów płciowych oraz zapobiec ich występowania. Podjęcie leczenia zmniejsza także ryzyko przekazania jednostki chorobowej partnerowi seksualnemu.
Opryszczka narządów płciowych leczenie
Wirus opryszczki pozostaje w fazie uśpionej przez całe życie. Na chwilę obecną nie można go całkowicie wyeliminować z organizmu. W przypadku wirusów bowiem antybiotyki nie są skuteczne. Gdy opryszczka płciowa ma łagodny przebieg, lekarz zleca kremy lub maści przeciwzapalne i wysuszające. Przy ostrzejszym przebiegu niezbędne bywają preparaty doustne, które łagodzą objawy choroby i wydłużają okresy między jej nawrotami.
Jak można zapobiec opryszczce narządów płciowych?
Tak jak w przypadku wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową najlepszym sposobem zapobiegania jej wystąpienia jest abstynencja seksualna lub też pozostawanie w stałym związku i kontakty seksualne z jednym partnerem, który wcześniej został przebadany na obecność opryszczki płciowej (wirusa HSV) i u którego został on wykluczony.
Stosowanie prezerwatywy nie zapobiega zakażeniom wirusem HSV. Środek ten może zmniejszyć ryzyko zainfekowania tylko i wyłącznie wówczas, gdy zakażone miejsce lub okolica narażona na zakażenie są osłonięte. W związku z tym, że prezerwatywa może nie pokryć wszystkich zainfekowanych miejsc nie jest ona środkiem zapobiegającym zakażeniom wirusem HSV.
Osoby będące nosicielami wirusa HSV powinny unikać kontaktów seksualnych z partnerami niezakażonymi podczas występowania objawów choroby. Kontakt seksualny w chwili gdy wirus znajduje się w fazie uśpienia i nie ma widocznych jego objawów również może spowodować zakażenie!
|