Objawy opryszczki narządów płciowych są zawsze uciążliwe dla pacjentów. Ból, gorączka, swędzące owrzodzenie nie należą do najprzyjemniejszych uczuć. Infekcje mogą przebiegać w sposób bardziej ostry u osób z zaburzeniami występującymi w obrębie układu odpornościowego.

Opryszczka płciowa w ciąży

Jeżeli opryszczka narządów płciowych ujawni się u kobiety w ciąży tuż przed rozwiązaniem, bywa wskazaniem do cesarskiego cięcia. Wszystko po to, aby ustrzec dziecko przed zakażeniem wirusem HSV, które może nastąpić w trakcie porodu. Taka infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla noworodka! Może ona bowiem prowadzić do zmian w centralnym układzie nerwowym dziecka (wirus HSV po wtargnięciu do organizmu zagnieżdża się w zwojach nerwowych i trwa tam w uśpieniu).

Największe zagrożenie pojawia się wtedy, gdy kobieta zostaje zainfekowana wirusem HSV tuż przed terminem porodu. Objawy opryszczki narządów płciowych pojawiające się przy pierwszym zakażeniu są bowiem zwykle bardzo ostre a gdy kobieta przekazuje wirusa HSV dziecku podczas porodu prowadzi to do bardzo poważnych konsekwencji mogących zakończyć się nawet śmiercią dziecka!

Wirus opryszczki płciowej może także przyczynić się do zwiększenia ryzyka zarażenia wirusem HIV powodującego AIDS. Opryszczka sprawia bowiem, że osoba zainfekowana staje się bardziej podatna na zakażenie wirusem HIV, zaś osoby będące nosicielami wirusa HIV stają się bardziej „zakaźne”. Jeśli wirus HSV powoduje u kobiet owrzodzenie na sromie oddawanie moczu staje się bardzo bolesne. Zdarza się też (choć bardzo rzadko), że podczas pierwszego zakażenia opryszczką płciową dochodzi do zapalenia nerwów pęcherza, co uniemożliwia oddawanie moczu. Problem ten jest przejściowy i w takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.