Wirus HSV (herpes simplex virus, herpeswirus, wirus herpes) – czyli innymi słowy wirus opryszczki pospolitej jest wirusem należącym do tak zwanych herpeswirusów. Przenoszony jest poprzez mikrouszkodzenia na skórze czy też śluzówce w czasie bliskiego kontaktu z osobą zakażoną.

Wirus HSV-2 opryszczki płciowej należy do grona najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób. Uważa się, że co piąta osoba dorosła zarażona jest wirusem HSV. Infekcja wirusem HSV-2 jest częstsza u kobiet (ok. 1 na 4 kobiety) niż u mężczyzn (ok. 1 na 5 mężczyzn). Ze względu jednak na fakt, iż wirus HSV-2 często rozwija się bezobjawowo lub występujące objawy są słabo nasilone osoby zakażone nie zgłaszają się do lekarza przez co, trudno określić faktyczną liczbę chorych.

Wyróżniamy dwa typy wirusa HSV:

  • Wirus HSV-1 jest najczęściej przyczyną opryszczki wargowej.
  • Wirus HSV-2 – jest przyczyną opryszczki narządów płciowych


Jak można zarazić się wirusem opryszczki HSV ?


Wirusem HSV-2, powodującym opryszczkę płciową można zarazić się tylko i wyłącznie przez kontakt seksualny z zainfekowaną osobą
. Pamiętaj, że objawy wirusa HSV-2 nie zawsze są widoczne i czasem partner seksualny może sam nie wiedzieć, że jest zarażony opryszczką płciową.

Również wirus HSV-1, który zwykle powoduje owrzodzenia w obrębie jamy ustnej może wywołać także zmiany w okolicach układu płciowego. Do zakażenia narządów płciowych tym typem wirusa HSV dochodzi podczas kontaktów oralno-płciowych lub płciowo-płciowych z osobą zainfekowaną tym typem wirusa. Opryszczka narządów płciowych spowodowana wirusem HSV-1 nawraca mniej regularnie.

Jak rozpoznać opryszczkę płciową (wirusa HSV-2)?

Zazwyczaj lekarz diagnozuje opryszczkę narządów płciowych na podstawie widocznych objawów. Czasem jednak trzeba pobrać do badania laboratoryjnego materiał z pęcherzyków lub próbkę zmienionej skóry. Zdarza się też, że wirus HSV znajduje się w organizmie ale nie ujawnia się, wówczas jedynym sposobem jego zdiagnozowania wirusa HSV jest test genetyczny.