Wśród 100 typów wirusa HPV większość jest relatywnie nieszkodliwa. Oznacza to, że zakażenie HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie na skutek reakcji immunologicznej organizmu. Niestety istnieją typy wirusa brodawczaka ludzkiego, które nie tylko nie ustępują samoistnie, ale co gorsza prowadzą do poważnych schorzeń tj. rak szyjki macicy.

Zakażenie wirusem HPV niskoonkogennym nie jest groźne dla organizmu. Odmiany wirusa HPV zaliczane do tej grupy odpowiedzialne są m.in. za powstawanie brodawek w okolicach narządów płciowych. Czy wiesz, że Wirusy HPV typ 6 i 11 są odpowiedzialne za około 90% przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych? [1]

Typy wirusa HPV 6 i 11 mogą powodować rozwój zespołu „RRP” . Występuje on bardzo rzadko i dotyczy sytuacji, w której matka podczas porodu zaraża swoje dziecko wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zespół „RRP” powoduje zmiany w obrębie układu oddechowego, które powodują chrypkę, a w niektórych sytuacjach utrudniają oddychanie.

Groźne dla organizmu kobiety jest zakażenie wirusem HPV wysokoonkogennym, w tym najgroźniejsze są typy wirusa HPV 16, 18, 31 i 45. To właśnie one (jeśli przetrwają) mogą prowadzić do rozwoju nowotworów narządów płciowych w tym raka szyjki macicy. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne, aż za około 70% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.[2][1]Human Papilloma viruses and Cancer: Questions and Answers. Cancer Facts. National Cancer Institute Date reviewed: 12/01/2004. Available at http://cis.nci.nih.gov/fact/3_20.htm. Accessed January 2005.
[2]
Sławomir Majewski, Tomasz Pniewski, Manjari Goyal-Stec, Rola wirusów brodawczaka w rozwoju zmian łagodnych i złośliwych okolicy narządów płciowych, Zakażenia 6/2005