Nie odkryto dotąd skutecznego leku na samego wirusa HPV, można natomiast leczyć spowodowane przez niego zmiany tj. brodawki narządów moczowo-płciowych, stany przedrakowe szyjki macicy oraz rak szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu. W przypadku leczenia wirusa HPV bardzo ważna jest wczesna oraz prawidłowa diagnostyka atakującego wirusa brodawczaka ludzkiego. To jaki typ leczenia wirusa HPV zaproponuje lekarz zależy właśnie od typu wirusa oraz zmian jakie spowodował.

Jeśli stwierdzono u Ciebie zakażenie wirusem HPV nie wpadaj w panikę! U ok. 80% młodych kobiet infekcja przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. A jeśli nawet wirus spowodował jakieś zmiany to wczesna diagnostyka daje duże szanse na pozytywny wynik terapii.

Leczenie stanów przedrakowych (CIN)


Leczenie stanów przedrakowych zależy od stopnia nasilenia zmian, ich rozległości oraz lokalizacji. Przy wyborze najlepszej terapii należy wziąć pod uwagę wiek kobiety oraz to czy w przyszłości chciałaby zajść jeszcze w ciążę. Dlatego też sposób leczenia zmian spowodowanych przez zakażenie wirusem HPV powinien być zaplanowany indywidualnie przez lekarza, po konsultacji z samą pacjentką. Do metod leczenia zmian przedrakowych zaliczamy:

  • krioterapia (zamrażanie)
  • chirurgiczne wycięcie zmiany
  • wycięcie zmiany pętlą elektryczną o dużej częstotliwości (LEEP)
  • zniszczenie tkanki laserem


Skoro nie istnieje lek na wirusa HPV to dlaczego ważna jest wczesna diagnostyka?


Wydawać by się mogło, że skoro nie istnieje lek na wirusa HPV to nie ma znaczenia kiedy zgłosisz się do lekarza. Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że rak szyjki macicy powoduje długotrwałe zakażenie wirusem HPV (trwające nawet kilkanaście lat!) im wcześniej lekarz wykryje zmiany w obrębie komórek macicy tym większa szansa na pozytywny wynik leczenia. Łatwiej bowiem wyleczyć zmiany przedrakowe niż samego raka szyjki macicy w zaawansowanym stadium rozwoju. Pamiętaj też, że skuteczność terapii uzależniona jest m.in. od stopnia nasilenia spowodowanych zmian. Im mniejsze zmiany w Twoim organizmie spowodował wirus HPV tym łatwiej je wyleczyć.

Jeżeli i Ty należysz do grona tych kobiet, które dawno nie przeprowadzały badań na obecność wirusa HPV, nie zwlekaj zrób to już dziś!