Rak szyjki macicy jest drugim z najczęściej występujących nowotworów na świecie wśród kobiet poniżej 45 roku życia. W Polsce każdego roku diagnozuje się tę chorobę u około 4 000 kobiet, na świecie u 500 000 kobiet. Połowa z tych kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy umiera z jej powodu.

Innymi słowy co dwie minuty w jakimś zakątku świata umiera jedna kobieta z powodu raka szyjki macicy. [1] Jednym z powodów zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie niektórymi typami wirusa HPV (ponad 2/3 przypadków raka szyjki macicy spowodowane jest przez typy wirusa HPV 16 i 18). [2]

Kto jest narażony na zakażenie wirusem HPV?


Częste zmiany partnerów seksualnych mogą zwiększyć ryzyko zakażeniem wirusem HPV, nie mniej jednak musisz wiedzieć, że do zakażenia wystarczy pojedynczy kontakt z jednym partnerem! Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że Ty lub Twój partner na skutek kontaktu z inną osobą zostaliście zakażeni onkogennym typem wirusa HPV, który przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy. Tak więc każda aktywna seksualnie kobieta narażona jest na zakażenie wirusem HPV.


Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy HPV?


Tak naprawdę żadna aktywna seksualnie kobieta nie może mieć 100% pewności, że nie jest zakażona wirusem HPV. Rozwiązaniem wydają się kontakty seksualne z jednym partnerem, który został wcześniej przebadany pod kontem nosicielstwa wirusa HPV, i u którego owe nosicielstwo zostało wykluczone. „Pewność” ta opiera się zatem na zaufaniu do partnera, że pozostanie nam wierny.

Pamiętaj, że rak szyjki macicy powstaje na skutek długotrwałego zakażenia wirusem HPV. Aby uchronić się przed rakiem szyjki macicy raz na jakiś czas powinnaś wykonać test na HPV. To jedyna skuteczna metoda diagnozowania choroby. Musisz wiedzieć, że za pomocą badania cytologicznego nie można wykryć wirusa HPV a jedynie zmiany wywołane przez niego! Niemonitorowane zakażenie może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Wynik badania cytologicznego nie można uznać za 100% pewny, a jedynie w 30-60% , innymi słowy około połowa wyników cytologicznych nie zostaje prawidłowo zakwalifikowana jako podejrzenie zmian nowotworowych. 



[1]World Health Organization. State of the art new vaccines research and development: Initiative for Vaccine Research. Geneva, Switzerland: World Health Organization; 2003:1-74.
[2]
Muñoz N, Bosch FX, de Sanjosé S, et al. Epidemiologic classification of human papillomavirus types associated with cervical cancer. N Engl J Med. 2003;348:518–527.