Większość wirusów HPV jest relatywnie nieszkodliwa. Oznacza to, że te typy wirusa brodawczaka nie powodują żadnych poważnych zmian chorobowych i zwykle ustępują samoistnie na skutek odpowiedzi naszego układu odpornościowego. Istnieją jednak typy wirusa HPV tzw. „wysokiego ryzyka”, które mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub też innych nowotworów układu moczowo-płciowego.

Do tej grupy zaliczamy m.in. następujące typy wirusa HPV: 16, 18, 31 i 45. Wirusy HPV typu 16 oraz 18 odpowiedzialne są aż za około 70% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy! [1]

Rak szyjki macicy a infekcja HPV

Zmiany powstałe w obrębie szyjki macicy z nieprawidłowych komórek (na skutek zakażenia wirusem HPV) opisywane są jako śródnabłonkowa zmiana nowotworowa (CIN). Przebieg infekcji wirusem HPV prowadzącego do rozwoju raka szyjki macicy może być różny w zależności od typu wirusa.

Zmiany przedrakowe (CIN) spowodowane infekcją wirusem HPV mogą ustąpić samoistnie jednak im zmiany te są większe tym większe prawdopodobieństwo, że rozwiną się one w zmiany nowotworowe. Im dłużej organizm zainfekowany jest wirusem HPV tym większe zmiany w nim powoduje. Zakażone komórki mogą powoli przekształcać się w komórki nieprawidłowe, a następnie w komórki nowotworowe raka szyjki macicy. Proces ten może trwać latami jeśli zmian nie wykryje się na wczesnych etapach rozwoju. [2]


IM DŁUŻEJ WIRUS HPV POZOSTAJE NIEZDIAGNOZOWANY TYM MNIEJSZE PRAWDOPODOBIEŃSTWO POKONANIA CHOROBY


Każda aktywna seksualnie kobieta powinna co jakiś czas poddać się badaniu w celu wykluczenia zakażenia wirusem HPV. Najskuteczniejszym a zarazem najprostszym sposobem wykluczenia infekcji jest test na HPV.



[1] Bosch FX et al. J Clin Pathol 2002;55:244–65.
[2]
Baseman JG, Koutsky LA. J Clin Virol 2005;32S:S16–S24.