Przed planowaną ciążą wskazane jest wykonanie badania na obecność wirusa HPV ponieważ wywołana nim infekcja może doprowadzić we wczesnych etapach ciąży nawet do poronienia! Ponadto istnieje także ryzyko przeniesienia wirusa HPV na noworodka zarówno podczas porodu siłami natury jak i również podczas cięcia cesarskiego. Zdarza się, że dziecko ma objawy chorobowe już kilka miesięcy po urodzeniu ale mogą one także wystąpić u niego dopiero po kilku latach. 

Wirus HPV a ciąża

Przed planowaną ciążą warto zdecydować się na test diagnozujący nie tylko wirusa HPV ale też inne zakażenia układu moczowo płciowego (chlamydia trachomatis, Ureaplasma Urealyticum, opryszczka płciowa HSV). Taki „Pakiet Infekcyjny” daje całkowitą pewność, że żadne infekcje układu-moczowo płciowego nie zagrażają Twojemu dziecku, a w przypadku gdy zostanie zdiagnozowana infekcja można szybko podjąć leczenie w celu zminimalizowania ryzyka dla zdrowia i życia płodu.

Jak uchronić dziecko przed zakażeniem wirusem HPV?


Na rynku istnieje szczepionka na wirusa HPV, którą zaleca się podawać dziewczętom w wieku 11-26 lat. Szczepienia mogą być wykonywane także u młodszych dziewcząt (już od 9 roku życia) oraz u chłopców w wieku 9-15 lat. Ważne, aby szczepionka została podana przed rozpoczęciem życia płciowego.