Istnieje około 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa - zakażenie wirusem brodawczaka HPV przebiega bezobjawowo i samoistnie ustępuje. Część odpowiedzialna jest za niegroźne zmiany takie jak brodawki czy kurzajki na skórze. Schorzenia te również łatwo można wyleczyć. Niestety istnieją odmiany wirusa brodawczaka (przyjmuje się, że jest ich około 30), które odpowiedzialne są za infekcje narządów płciowo- moczowych zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Zakażenie wirusem HPV układu moczowo-płciowego nie jest równoznaczne z zachorowaniem na raka szyjki macicy. U 80% pacjentek zakażenie wirusem HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Tylko u 20% występuje przewlekła forma zakażenia wirusem HPV, mogąca doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy spowodowany jest przez długotrwałe zakażenie brodawczakiem ludzkim HPV! Dlatego też tak bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie widocznych zmian. Im wcześniej wirus brodawczaka HPV zostanie zdiagnozowany tym większe powodzenie leczenia HPV. Szacuje się, że gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu zrobiono cytologię to ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o blisko 40%!

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV leczenie

Leczenie wczesnych zmian spowodowanych zakażeniem wirusem HPV daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Dopiero zmiany przetrwale, utrzymujące się czasem nawet przez kilkanaście lat stają się odporne na terapię i trudne do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest to abyś cyklicznie poddawała się badaniu na obecność wirusa brodawczaka HPV!