diagnostyce chlamydii stosuje się klika metod wśród nich: hodowle komórkowe , metody immunoenzymatyczne oraz hybrydyzacji kwasów nukleinowych i PCR (badanie genetyczne). Ze względu na niską czułość i swoistość nie stosuje się testów serologicznych w celu zdiagnozowania chlamydiozy.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wskazuje badanie molekularne (PCR) jako najlepszą metodę wykrywania Chlamydia trachomatis. Niestety NFZ nie jest w stanie refundować go (tak jak w przypadku wielu innych ważnych badań) z budżetu państwa. 

Kto powinien wykonać badanie na chlamydię?  

Chlamydią zagrożona jest każda osoba aktywna seksualnie. Dlatego zaleca się, aby testowi na obecność bakterii Chlamydia trachomatis takie osoby poddawały się co najmniej raz w roku. Dotyczy to w głównej mierze młodych ludzi poniżej 25 roku życia. Niektórzy lekarze nawet twierdzą, że taki test na chlamydię powinno wykonywać się raz na 6 miesięcy. Pamiętaj, że zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis bardzo często przebiega w sposób bezobjawowy, dlatego tym trudniej je zdiagnozować we wczesnym stadium rozwoju. 

Skuteczny test na chlamydię

Badanie na chlamydię trachomatis powinny wykonać także pary borykające się z problemem niepłodności. Specjaliści potwierdzili bowiem wyraźną korelację między infekcją bakterią Chlamydia trachomatis a stopniem uszkodzenia jajowodów. U 35% kobiet leczonych z powodu niepłodności stwierdzono obecność przeciwciał walczących z bakterią Chlamydia trachomatis , a stany zapalne jajowodów spowodowane wyżej wymienioną bakterią uznano za główną przyczynę niepłodności mechanicznej. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz diagnostyka zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis.

Nieleczone zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis prowadzi do groźnych zapaleń jajników (u mężczyzn jąder), zakażeń cewki moczowej a nawet (jak zostało wyżej powiedziane) do bezpłodności! Wielu specjalistów uważa również Chlamydię trachomatis za jeden z możliwych czynników wpływających na rozwój raka szyjki macicy.